Co to jest osteopatia

osteopatia - gabinet osteopatii 2 - wrocławOsteopatia jest bardzo skuteczną, bezpieczna i łagodna formą medycyny manualnej, stosowana od 140 lat w diagnostyce, leczeniu, a również profilaktyce prozdrowotnej na całym świecie. Osteopatia jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów i w każdym wieku, zarówno u noworodków jak i u seniorów i może przyczyniać się do leczenia szerokiego zakresu stanów chorobowych. To, co odróżnia osteopatie od innych terapii manualnych jest to, że źródło bólu jest poszukiwane i odpowiednio traktowane, a nie tylko leczone są objawy.

Osteopaci są przeszkoleni do rozpoznania stanów, które wymagają skierowania do lekarzy i innych specjalistów służby zdrowia.

Filozofia osteopatii medycznej obejmuje jedność struktury ludzkiego ciała (anatomia) i funkcje (fizjologia). Poniżej znajdują się cztery główne zasady, które stanowią podstawę do osteopatycznej filozofii zdrowia i choroby:

  1. Organizm ludzki stanowi jedność, osteopatia uznaje zależność pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem.
  2. Ciało posiada mechanizmy samoleczenia / samoregulacji, dające jej zdolność do obrony, naprawy i przebudowywania się. Twoje ciało chce wyzdrowieć. Według osteopatycznej filozofii, kiedy układ mięśniowo-szkieletowy organizmu jest w stanie dysfunkcji, hamuje układ krążenia, limfatyczny lub funkcje układu nerwowego, a zatem zmniejsza zdolność organizmu do samoleczenia. Osteopatyczne leczenie ma na celu przywrócenie ciała do stanu równowagi, tak że może wystąpić samoregeneracja.
  3. Budowa i funkcje organizmu są wzajemnie ze sobą powiązane. Fizyczna struktura (anatomia) ludzkiego ciała jest bezpośrednio związana z funkcja (fizjologią) ciała. Jedno nie może funkcjonować bez drugiego i oba muszą być w równowadze, aby zapewnić zdrowie.
  4. Terapia funkcjonuje w oparciu o analizie trzech pierwszych zasad.

Leczenie osteopatią jest na ogól bardzo delikatne i wykorzystuje szereg technik, które są uważane za wyjątkowo bezpieczne. Twój osteopata opracuje strategię leczenia, które uwzględni cały system mięśniowo-szkieletowy. Zwraca również uwagę na inne systemy ciała – takie jak systemy krążenia, nerwowy i krwionośny – jako, że wszystkie one odgrywają istotna role w procesie leczenia. Osteopaci wykorzystują wiele różnych i praktycznych metod, w tym:

rozwiń więcej