Co to jest osteopatia

osteopatia - gabinet osteopatii 2 - wrocławOsteopatia jest bardzo skuteczną, bezpieczna i łagodna formą medycyny manualnej, stosowana od 140 lat w diagnostyce, leczeniu, a również profilaktyce prozdrowotnej na całym świecie. Osteopatia jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów i w każdym wieku, zarówno u noworodków jak i u seniorów i może przyczyniać się do leczenia szerokiego zakresu stanów chorobowych. To, co odróżnia osteopatie od innych terapii manualnych jest to, że źródło bólu jest poszukiwane i odpowiednio traktowane, a nie tylko leczone są objawy.

Osteopaci są przeszkoleni do rozpoznania stanów, które wymagają skierowania do lekarzy i innych specjalistów służby zdrowia.

Filozofia osteopatii medycznej obejmuje jedność struktury ludzkiego ciała (anatomia) i funkcje (fizjologia). Poniżej znajdują się cztery główne zasady, które stanowią podstawę do osteopatycznej filozofii zdrowia i choroby:

 1. Organizm ludzki stanowi jedność, osteopatia uznaje zależność pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem.
 2. Ciało posiada mechanizmy samoleczenia / samoregulacji, dające jej zdolność do obrony, naprawy i przebudowywania się. Twoje ciało chce wyzdrowieć. Według osteopatycznej filozofii, kiedy układ mięśniowo-szkieletowy organizmu jest w stanie dysfunkcji, hamuje układ krążenia, limfatyczny lub funkcje układu nerwowego, a zatem zmniejsza zdolność organizmu do samoleczenia. Osteopatyczne leczenie ma na celu przywrócenie ciała do stanu równowagi, tak że może wystąpić samoregeneracja.
 3. Budowa i funkcje organizmu są wzajemnie ze sobą powiązane. Fizyczna struktura (anatomia) ludzkiego ciała jest bezpośrednio związana z funkcja (fizjologią) ciała. Jedno nie może funkcjonować bez drugiego i oba muszą być w równowadze, aby zapewnić zdrowie.
 4. Terapia funkcjonuje w oparciu o analizie trzech pierwszych zasad.

Leczenie osteopatią jest na ogól bardzo delikatne i wykorzystuje szereg technik, które są uważane za wyjątkowo bezpieczne. Twój osteopata opracuje strategię leczenia, które uwzględni cały system mięśniowo-szkieletowy. Zwraca również uwagę na inne systemy ciała – takie jak systemy krążenia, nerwowy i krwionośny – jako, że wszystkie one odgrywają istotna role w procesie leczenia. Osteopaci wykorzystują wiele różnych i praktycznych metod, w tym:

rozwiń więcej
 • Rozciąganie i techniki uwalniania mięśniowo-powięziowego.
 • Techniki artykulacji / mobilizacji – delikatne ruchy stawów poprzez ich zakres ruchu w celu przywrócenia funkcji.
 • „High Velocity Low Amplitude” (HVLA) – techniczne określenie manipulacji kręgosłupa, przy czym osteopata wykorzystuje łagodny sposób utrzymywania precyzyjnego usytuowania stawu do maksymalnego ograniczenia, a następnie łagodnie nastawia staw by przywrócić jego funkcjonowanie.
 • Techniki Muscle Energy (MET) – w którym napięte mięśnie i sztywność stawów są delikatnie uwalniane przez na zmianę rozciągnięciu i zmuszaniu do pracy przy oporności. To umożliwia przywrócenie funkcji stawów i do otaczającej ich tkanki mięśniowej.
 • Techniki funkcjonalne – przy czym dysfunkcyjny staw jest umieszczony w jego korzystnej pozycji spoczynkowej, co umożliwia bardzo łagodne uwolnienie stawu poprzez mechanizmy neurologiczne.
 • Rozluźnienie trzeźwi i powięzi – bardzo delikatna technika z udziałem rozluźnienia nadwyrężonej powięzi w regionach jamy brzusznej i miednicy. Powięź to tkanka otaczająca łącząca razem każdy z narządów i struktur ciała.
 • Techniki czaszkowo-krzyżowe – gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego.
 • Pozycyjne rozluźnianie wg koncepcji Jonesa, techniki Strain /Counterstrain. Jest bardzo delikatną i bezpieczną techniką pośrednią, która wykorzystuje pozycjonowanie. Polega na identyfikacji tzw. punktów wrażliwych towarzyszących dysfunkcji somatycznej oraz na ułożeniu pacjenta w pozycji bez bólowej w celu zniesienia wrażliwości bólowej punktów.

Jako, że techniki osteopatyczne obejmują łagodne leczenie, mogą być odpowiednie do leczenia ludzi ze wszystkich grup wiekowych, w tym noworodków, dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży, osób dorosłych, osób starszych, jak i dla tych ze złożonymi problemami medycznymi.